Refleksologia - masaż stóp

Masaże

Refleksologia - masaż stóp

Refleksoterapia stóp jest naturalną metodą leczniczą całego organizmu, która polega na uciskaniu określonych stref na stopach. Refleksolog, precyzyjnie uciskając określone punkty stopy, dostarcza bodźce terapeutyczne, aby uruchomić mechanizmy samoregulacji.

Sztuki masażu reflektorycznego nie można mylić z klasycznym masażem stóp i ciała, jest to bowiem specjalna technika uciskania precyzyjnie określonych punktów reflektorycznych stóp, która powstała w oparciu o założenie, że owe punkty odpowiadają określonym częściom ludzkiego ciała. Taka stymulacja potencjału zdrowotnego wywołuje zmiany fizjologiczne w organizmie, tak więc stopy mogą odgrywać istotną rolę w osiągnięciu i zachowaniu lepszego stanu zdrowia. Masaż nóg i stóp obejmuje m.in. masaż podeszwy, grzbietu stopy, palców, kostek, łydek, okolic kolana.

   

Komu może pomóc refleksologia stóp?

Zastosowanie jej daje korzystne efekty w przypadku wszystkich ludzi, niezależnie od płci i wieku. Terapia reflektoryczna nie może spowodować szkodliwych efektów ubocznych. Pomimo tego szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na zakrzepicę (masaż może bowiem poruszyć skrzep) oraz cukrzycę, zwłaszcza jeśli przyjmują zastrzyki z insuliny (istnieje możliwość uaktywnienia trzustki, co jest zresztą pozytywnym efektem terapii, prowadzącym do zmniejszenia ilości podawanej choremu insuliny).

Akupresura 1    Akupresura 2   

Czasami do zrównoważenia funkcji życiowych organizmu wystarczy kilka zaledwie sesji terapeutycznych w ciągu roku, w stanach poważniejszych i przewlekłych - kilka serii zabiegowych. Bardzo dobre wyniki osiąga się w procesie leczenia dzieci, które są naturalnie odprężone i wrażliwe - ich organizmy są bardziej podatne na stymulację. W przypadku na "trafienie" przez masażystę w punkt odpowiadający choremu organowi pacjent może odczuwać bolesność.

Zalety refleksologii:

  1. redukcja stresu, bezsenności i napięć psychofizycznych, wywołanie stanu głębokiego odprężenia
  2. usunięcie uczucia "ciężkich nóg"
  3. usprawnienie funkcjonowania układu nerwowego
  4. poprawa krążenia krwi
  5. uśmierzanie bólu
  6. zwiększenie poziomu tlenu w tkankach
  7. wspomaganie odtruwania organizmu z toksyn
  8. polepszenie procesów trawiennych
  9. poprawa pracy systemu hormonalnego.

Refleksoterapia nie jest "techniką jednego zabiegu". Redukcja większości dolegliwości wymaga czasu i cierpliwości.

Copyright© 2020 Fizjozdan
 zange31@gmail.com